روغن زیتون اصل طارم پیشکش محمدشاه قاجار به دولت عربستان

وقتی چیزی تا این حد خوشمزه مانند روغن زیتون اصل طارم برای شما فوق‌ العاده خوب می‌شود، همیشه یک شادی غیرمنتظره است و اگر هنوز آن را در مورد روغن زیتون یاد نگرفته‌اید، در شرف یادگیری هستید!

روغن زیتون هزاران سال است که جزء اصلی فرهنگ های مدیترانه ای بوده است و قدمت آن به یونانیان و رومیان باستان می رسد و تا به امروز محبوب ترین روغن پخت و پز در منطقه باقی مانده است.

در واقع، کارشناسان تغذیه معتقدند که حوزه مدیترانه محل زندگی طولانی‌ترین جمعیت‌ها است، دقیقاً به این دلیل که رژیم غذایی معمولی روزانه آنها سرشار از چربی‌های سالم از روغن زیتون، آجیل و ماهی‌های چرب است.

در مقایسه با سایر روغن‌ های پخت و پز، روغن زیتون دارای پتانسیل منحصر به‌ فردی است که به دلیل ترکیبات پلی فنول قوی موجود در روغن زیتون فوق بکر و درصد بالایی از اسیدهای چرب تک غیراشباع (MUFA) موجود در تمام گریدها، به بیماری‌های مزمن و دژنراتیو آسیب برساند.

در نتیجه، مصرف روغن زیتون با همه چیز از بهبود سطح کلسترول گرفته تا خلق و خوی بهتر و استخوان های قوی تر همراه بوده است.

روغن

روغن زیتون فوق بکر منبع فراوانی از پلی فنول ها، ترکیبات زیست فعال طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی است که در غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات و زیتون یافت می شود.

پلی فنول ها تا حدی برای سلامتی مفید هستند، زیرا با استرس اکسیداتیو مقابله می کنند، نوعی استرس در بدن که به لیپیدها، پروتئین ها و DNA آسیب می زند به گونه ای که به بیماری قلبی، سرطان، دیابت و زوال عقل کمک می کند.

دو پلی فنل فراوان موجود در روغن زیتون هیدروکسی تیروزول و اولئوکانتال هستند که دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد سرطان، محافظت کننده عصبی و ضد میکروبی هستند.

روغن زیتون به دلایل (بسیاری) خوب برای سلامت قلب در نظر گرفته می شود.