پخش و فروش انواع روشویی

روشویی لگنی است از جنسی مانند سرامیک یا فلز که شیر آبی بالای آن کار گذاشته می‌شود و برای شستن دست و رو به کار می‌رود. روشویی در هر جایی که به آن نیز باشد ساخته می‌شود به‌ویژه کنار توالت.
به فضایی هم که لگن روشویی در آن کار گذاشته شده روشویی می‌گویند؛ یعنی برای نمونه سرویس بهداشتی دربردارندۀ فضاهایی مانند حمّام، توالت و روشویی خواهد بود.
در ایران به این فضا و لگن کارگذاشته‌شده در آن دست‌شویی می‌گفته‌اند و هنوز هم می‌گویند. روشن است که واژۀ دست‌شویی به محل شستن دست اشاره دارد؛ ولی بعدها دستشویی از روی مجاز به کل مجموعۀ توالت و محل شستن دست گفته شد و سپس‌تر برای پرهیز از گفتن واژه‌های آبریزگاه، مستراح یا توالت، از همین واژۀ دست‌شویی برای اشاره به معنای توالت بهره گرفته شد. بنابر این، اکنون در ایران برای نامیدن جایی که در آن تنها دست و رو را می شویند از واژۀ روشویی بهره می‌برند. این واژه که شاید در بازار ساخته شده، به‌تازگی در ایران رایج گشته و در ساخت آن دوباره مانند واژۀ دست‌شویی به عبارت فارسی «شستن دست و رو» نظر داشته‌اند، ولی این بار به جای دست از بخش رو در ساخت واژۀ روشویی بهره جسته‌اند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.